Smycze w dłoń!

DSC_0048
Kiedy już wiesz jak skupić uwagę swojego psa (więcej tu) możesz rozpocząć trening właściwy 😉 I tu podobnie – ile osób tyle metod. Ja przytoczę te najbardziej popularne.
  • Metoda DRZEWKA

W tym wypadku przyda się krótka smycz żeby nie dać psu możliwości rozpraszania się zapachami czy podbieganiem do innych psów. Zasada jest prosta – pies napina smycz, Ty stajesz w miejscu. Stoisz dopóki Twój pupil nie zwróci na Ciebie uwagi – wtedy klikasz i nagradzasz. Warto przedłużyć trochę ćwiczenie i nagrodzić po 2-3 spokojnych krokach u Twojego boku.

  • TANIEC PIJANEJ MUCHY

Kiedy pies zaczyna Cię wyprzedzać zmień kierunek lub zawróć i go zawołaj. Nagradzaj gdy pies znajduje się blisko i nie napina smyczy.

  • NAPROWADZANIE

Naprowadzanie smakiem to najpopularniejsza metoda i najbardziej lubiana przez większość psów 😉 Weź w dłoń kilka smaków i naprowadź psa żeby stanął przy Twojej nodze – oczywiście nagródź za piękne zajęcie pozycji. Dłoń trzymaj na początku luźno zwisającą przy udzie. Zrób jeden krok i zachęć psa żeby podążył za Tobą. Wydaj nagrodę kiedy pysk będzie już przed Twoim kolanem i równocześnie powiedz „równaj/noga” czy co tam chcesz 🙂 Stopniowo zwiększaj ilość kroków i zacznij unosić dłoń w kierunku klatki piersiowej. Dodatkowym plusem tej metody jest to, że pies uczy się również patrzeć w oczy.

Jeżeli nosisz ze sobą saszetkę na smaki często zmieniaj jej położenie. Raz noś ją przez ramię, raz na pasie z przodu a raz z tyłu. Czasem nie zabieraj ze sobą saszetki tylko schowaj smaki w kieszeń.

Warto również wprowadzić dwa dodatkowe sygnały. Jeden z nich to sygnał dobrze wykonanego zadania 🙂 Dowolne słowo wypowiadane trochę wyższym tonem niż normalnie np „oook”, „dooobrze” 🙂 Drugi sygnał powinien być informacją, że pies nie wykonał ćwiczenia tak jak tego chcieliśmy i powinien ponowić próbę np „eee-ee”, „jeszcze raz”.

  • KARNE METRY

Stosowałam tą technikę i przyznam szczerze bardzo mi się spodobała 😀

Zaznacz sobie start i metę. Odległość powinna być ok 10-15m. Na końcu „toru” postaw to co jest dla psa najbardziej atrakcyjne – ukochaną piłkę, dysk, miskę pełną smakowitości lub osobę którą Twój pies uwielbia. Spacer (dość żwawy) zaczynamy na linii startu. Mówimy „chodź” i po prostu ruszamy z miejsca. Kiedy pies napnie smycz aby jak najszybciej dostać się do nagrody powiedz „eee-ee” i zawróć na linię startu. Lojalnie ostrzegam,że dojście do mety może zająć sporo czasu więc zarezerwujcie sobie wolne popołudnie,uzbrójcie się w cierpliwość… Każde napięcie smyczy oznacza utratę pokonanych metrów i powrót na start.

Mam nadzieję,że  tych kilka rad przyda się w nauce 🙂 Nam bardzo pomogło NAPROWADZANIE i metoda DRZEWKA.

DSC_0040 DSC_0112 DSC_0032

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s