Stereotypy i mity

1557547_876626129016807_6269957448176325970_n

Na spacerach można się nasłuchać wielu rzeczy. Kiedyś już pisałam o psich mitach ale dziś jeszcze pociągnę ten temat bo jest wyjątkowo wdzięczny 😉 Każdy z nas na pewno spotkał się z jakąś obiegową opinią dotyczącą czy to konkretnej rasy psa, karmienia, chorób i sposobów leczenia oraz wielu innych.
Duży pies to tylko do domu a nie do mieszkania.
Niby dlaczego? Nie przeszkadza mi, że mogę się potknąć o swojego psa, zapewniam mu/im odpowiednią dawkę ruchu i wszyscy są szczęśliwi. Niektórzy właściciele psiaków mając dom po prostu wypuszczają psa na ogrodzone podwórko tłumacząc ,że to zastępuje spacer. Po dwóch dniach pies zna już każdy zakamarek swojego „wybiegu” i może zacząć się nudzić. Żeby zabić nudę znajdzie sobie zajęcie które wcale może się nie spodobać właścicielowi – np rozkopywanie kwiatów w ogródku.
Beagle są głupie i nieposłuszne.
Wcale nie! Beagle są po prostu niezależne 😉 Potrzebują sporo aktywności nie tylko fizycznej ale również umysłowej. To psy myśliwskie które kochają węszyć czasami się w tym zatracając.
Z kundlem na szkolenie?
Każdy pies może pójść na szkolenie. Kundelki wcale nie są tu wyjątkiem. To pies jak każdy inny i potrzebuje tyle samo uwagi co te rasowe.
Pies suki nie zaatakuje.
No cóż…jednak zaatakuje. Jeżeli pies ma problemy z akceptacją innych zwierząt to nie robi mu różnicy czy zbliża się pies czy suka.
Jak pies z kotem.
Psy i koty może nie zawsze się kochają ale spokojnie mogą razem mieszkać. Czasem się zdarza,że pies w domu ma kota którego zalizuje ale już obcy kot taki fajny nie jest. Wszystko jest kwestią nauki.
Pies rozumie co do niego mówię.
O ile możemy nauczyć naszego psiaka reagowania na poszczególne słowa o tyle nie liczyłabym,że rozumieją wszystko co mówimy. Niestety do części właścicieli to w ogóle nie dociera. Na spacerach często słyszę „ale dlaczego zjadłeś tą kupę??No pytam dlaczego!?”, „ogłuchłeś?Przecież Cię wołam!”, „jak będziesz grzeczny dostaniesz kiełbaskę” 😉
Yorki tylko do noszenia na rękach.
Yorkshire Terrier jest TERRIEREM! A więc potrzebuje ruchu i nauki. Rasa stworzona do polowania na gryzonie,wywodzi się z dzielnic przemysłowych a dopiero później zaanektowana na pieska salonowego. Czytając różne fora można się dowiedzieć, że to malutkie psy o lwim sercu 😉 Pełne energii która może zostać źle nakierowana przez niedoświadczonego właściciela.

Jakie jeszcze znacie stereotypy? O jakich mitach słyszeliście? 😉

3 komentarze do “Stereotypy i mity

  1. Pies potrafi się jednak paru słów nauczyć 😛 Moje świetnie rozumieja łacinę podwórkową 😀 Może to kolejny mit, ale podobno im wiecej się do psa mówi, tym wiecej pies rozumie. Ja w sumie jestem skłonna sie z tym zgodzić a nawet wydaje mi się to logiczne. Jednak jest to jakaś forma kontaktu z psem, a każda forma kontaktu czegoś psa uczy. Moje psy rozumieją takie słowa jak „jeść”, „pole” i „wyp***dalaj” 😉 i chyba dużo innych, bo komunikacja nam się świetnie układa a w tej kwestii jestem dość wymagająca.

    Polubienie

  2. Czymże jest język, jeżeli nie właśnie kojarzeniem czegoś z jakim słowem. Więc uważam,że śmiało można powiedzieć, że pies się uczy rozumieć język. Tak samo gdybyś na przykład trafiła do Chin nie znając chińskiego i ktoś by Ci powtarzał jakieś słowo pokazując jego znaczenie – sytuacja ta wydaje mi się bardzo analogiczna 😉 Więc teraz siedzę na kanapie i rzucam od niechcenia „damy jeść?” a psy nad miskami już czekają. Więc wnoszę, że kapują co to znaczy „jeść” 🙂 To samo z „wyp***dalaj” 😀

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s