Mity

IMG_4214
Każdy psiarz ma swoje ulubione mity które usłyszał od innego psiarza a czasem od lekarza weterynarii. Czasem dajemy się na nie nabierać a czasem ogarnia nas śmiech.
Mit numer 1
Bulterier/amstaff/pitbull ma 2 do 14 ton uścisku szczęki.
Rękę przegryza jak zapałkę a konar drzewa jak rękę… No cóż.Gbydy tak było może psiaki znalazłyby zatrudnienie np w tartaku 😉 Z badań przeprowadzonych przez National Geographic pitbull ma uścisk ok 107kg i nie jest to wskaźnik najwyższy jeżeli chodzi o psy.
Mit numer 2
Pies karmiony surowym mięsem będzie agresywny.
Hmmm nie znalazłam żadnych badań które by to potwierdziły. Co więcej – coraz popularniejsza staje się właśnie dieta BARF która została opracowana przez doktora Iana Billinghursta. Podstawowym założeniem jest karmienie naszych czworonogów/trójnogów właśnie surowym mięsem,kośćmi i warzywami (więcej o diecie można przeczytać w googlach).
Mit numer 3
Suka powinna mieć chociaż raz szczeniaki.
Ten mit niestety jest mocno zakorzeniony i mało kiedy uda się przekonać jego wyznawcę,że się myli. Niestety ciąża ani nie zapobiega nowotworom ani nie wpływa dodatnio na zachowanie suki. Nie chroni również przed ropomaciczem ani ciążami urojonymi. Dodatkowo schroniska są przepełnione takimi „zdrowotnymi szczeniakami”.
Mit numer 4
Pies nadaje się do szkolenia dopiero ok 1 roku.
Wiedząc już całkiem sporo o rozwoju psa mogę śmiało powiedzieć,że rok to trochę późno. Szczenię uczymy od momentu kiedy trafi do naszego domu. Psy które są szkolone aby pomagać osobom niepełnosprawnym są uczone niemalże od urodzenia.
Mit numer 5
Pies o czarnym podniebieniu jest agresywny.
Jak sie zapewne domyślacie kolor podniebienia nie ma nic wspólnego z zachowaniem psa. Może Wam to potwierdzić lekarz weterynarii. Przekonanie o tym prawdopodobnie wzięło się z tego,że czarny kojarzy się ze złem a biały z dobrem.
To akurat moje ulubione mity 🙂 Jest ich znacznie więcej ale o tym może innym razem 😉

1 komentarz do “Mity

  1. Pingback: Sterylizacja | bialagluchastrasznaczarna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s